Pelletowanie materiału organicznego

Coraz więcej osób poszukuje alternatywnych paliw, które pozwolą ogrzać dom. Jest to spowodowane rosnącymi kosztami zakupu energii bezpośrednio z sieci oraz postępującą degradacją środowiska. Ta z kolei jest następstwem niskiej emisji oraz spalania paliw konwencjonalnych. Można do nich zaliczyć chociażby węgiel, którego spalanie generuje do atmosfery mnóstwo szkodliwych gazów.

Sposób wytwarzania pelletu

pellet barlinekW związku z tym niezbędne jest przestawienie technologii na spalanie paliw alternatywnych. Jednym z nich może być pellet barlinek, który został odznaczony kilkoma wyróżnieniami oraz posiada stosowne certyfikaty. Pellet jest coraz popularniejszym paliwem, które jest ekologiczne oraz ekonomiczne. Pellet może być bowiem wytworzony praktycznie z dowolnego materiału organicznego. Przykładowo mogą to być zrębki drewniane czy słoma. Paliwo jest przygotowywane w specjalnej maszynie, która tłoczy granulat pod ciśnieniem w specjalną matrycę. Maszyna ta jest zwana pelleciarką, a wynikiem całego procesu jest powstanie pelletu. Warto wspomnieć, że żeby proces był wydajny należy pamiętać o odpowiedniej wilgotności materiału wsadowego oraz jego rozdrobnieniu. Tylko w takim przypadku może zostać wytworzony wysokiej jakości granulat. W przypadku problemów można użyć również specjalnego lepiszcza na bazie ligniny.

Ważnym aspektem jest składowanie gotowego granulatu. Musi być ono wykonywane w przestrzeni, gdzie nie panuje zbytnia wilgotność, a sam pellet jest najczęściej pakowany w szczelne worki z tworzywa sztucznego. Warto wspomnieć, że paliwo to jest bardzo ekologiczne. W wyniku jego spalania do atmosfery przedostaje się znacznie mniej gazów. Jak widać obecnie coraz więcej osób wybiera rozwiązania alternatywne, które pozwalają efektywnie spalać paliwa.