Oczyszczanie powietrza – filtry

Oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń jest niekiedy konieczne. Szczególnie tyczy się to zakładów produkcyjnych gdzie niekiedy ilość pyłów i kurzu w powietrzu jest bardzo duża. W takich miejscach stosuje się często urządzenia pochłaniające wspomniane zanieczyszczenia. Urządzenia tego typu zaopatrzone są w specjalne filtry.

Efektywne filtrowanie powietrza

filtry kasetoweBardzo popularnym rodzajem filtrów, które odpowiadają za oczyszczanie powietrza są filtry kasetowe. Stosuje się je najczęściej w klimatyzatorach i wentylatorach. Dodatkowo bardzo często stosuje się filtry wstępne, których zadaniem jest ochrona głównych filtrów. Wspomniane filtry wstępne odpowiadają za początkowe oczyszczanie powietrza z największych zanieczyszczeń. Dzięki temu przedłużamy żywotność głównych filtrów zamontowanych w naszym urządzeniu. Miejscem gdzie często stosowane są filtry kasetowe są sale operacyjne gdzie powietrze musi być krystalicznie czyste i wolne od wszelkich zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Podobnymi miejscami gdzie wymagana jest sterylna czystość powietrza są zakłady produkujące elektronikę oraz laboratoria. Filtry kasetowe dzielą się na wiele różnych rodzajów z czego każdy z nich ma inne zastosowanie. Tymi rodzajami są np: filtry panelowe, plisowane lub metalowe. Filtry panelowe używane są najczęściej w firmach gdzie jedną z czynności produkcyjnych jest malowanie natryskowe. W takich miejscach wspomniane filtry są używane w systemach nawiewu oraz rozprowadzania powietrza.

Generalnie filtry mają bardzo szerokie zastosowanie. W naszym otoczeniu znajduje się bardzo duża ilość różnych filtrów i nawet nie zauważamy ich obecności a one tak bardzo ułatwiają nam życie. Warto zaznaczyć, że brak filtrów w wielu urządzeniach spowodowałby wzrost ilości czynników chorobotwórczych w powietrzu, które wdychamy.