Nowoczesne sieci komputerowe – zastosowanie

Połączenia komputerów między sobą pozwalają komunikować się między nimi w sposób bardzo szybki. Wykorzystywane jest to na skale światową w przemyśle, urzędach czy w życiu codziennym. Połączenia natomiast wyglądają bardzo różnorodnie i w swej budowie mogą znacznie się od siebie różnić.

Topologia sieci – jaki rodzaj wybrać?

sieci informatyczneRodzajów połączeń komputerów jest bardzo wiele. Jeżeli chodzi o sieci informatyczne, jednymi z najpopularniejszych rodzajów połączeń są: magistrala, gwiazda czy siatka. Aby odpowiednio dobrać połączenie na przykład dla swojego przedsiębiorstwa należy się zapoznać z wadami i zaletami poszczególnych połączeń. Oczywiste jest więc, że jeśli przedsiębiorstwu zależy na stuprocentowej niezawodności wybierze połączenie w siatkę, które ową niezawodność gwarantuje. W domu jednorodzinnym zastosowanie zostanie połączenie w gwiazdę, ponieważ jest ono bardzo proste i najbardziej ekonomiczne. Wybór połączenia, więc powinien zawsze zostać dokonany z głową najlepiej przez osoby doświadczone, czyli warto zapytać specjalistę jakiego połączenia dokonać. Pamiętajmy, że każdy z komputerów powinien posiadać zsynchronizowane oprogramowanie, aby komunikacja przebiegała sprawnie i poprawnie. Również należy zwrócić uwagę na medium jakim będzie dokonywana transmisja. Najbardziej wydajnym i bezawaryjnym jest światłowód, ale można jeszcze użyć kabli miedzianych czy fali radiowych. Aby zapewnić sobie bezproblemową pracę warto zainwestować również w najlepszy sprzęt. Najważniejsze urządzenia uczestniczące w komunikacji takie jak modemy czy routery powinny być najlepszej jakości, aby nie narażać się na ryzyko awarii.

Struktura informatyczna nie powinna być przypadkowa, a indywidualnie dobrana do potrzeb użytkowników sieci. Najlepszym rozwiązaniem jest, aby sieć zaprojektowała osoba doświadczona i znająca się w temacie. Gwarantuje to wysokiej jakości usługę oraz odpowiednie dobranie poszczególnych elementów sieci.