Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku za granicą?

 

Na niemieckich autostradach dochodzi niestety do dużej liczby wypadków z udziałem obywateli naszego kraju. Tylko w ostatnich miesiącach do takich poważnych zdarzeń doszło kilkanaście razy. Co powinien zrobić Polak jeśli jego samochód zostanie uszkodzony lub dojdzie do kolizji na terenie innego państwa?

Odszkodowanie po wypadku na terenie Niemiec

wypadek w NiemczechKolizja lub wypadek z naszym udziałem jest bardzo stresującą sytuacją. W dodatku kiedy do zdarzenia dochodzi za granicą pojawiają się dodatkowe problemy z załatwieniem wszystkich formalności. Często nie znamy języka, nie potrafimy w pełni dogadać się z funkcjonariuszami policji ani wypełnić odpowiedniej dokumentacji, która nie jest tłumaczona na ojczysty język. Przeszkodą staje się wezwanie pomocy drogowej i naprawy samochodu w warsztacie. Chociaż niewiele osób o tym myśli to warto jednak przed podróżami zagranicznymi wykupić w Polsce odpowiednią polisę i ubezpieczenie assistance obejmujące terytorium kraju do którego się wybieramy. W takim wypadku kiedy na przykład mamy wypadek w Niemczech i tak korzystamy z usługi naszego ubezpieczyciela w kraju. Likwidacja szkody będzie dalej zależeć od tego czy jesteśmy ofiarą tego wypadku czy może jego sprawcą. Jeśli jesteśmy poszkodowani możemy dochodzić swoich roszczeń od zagranicznego ubezpieczyciela któremu podlega sprawca wypadku. Jeśli to my jesteśmy winni spowodowania kolizji również istotne jest by skontaktować się z ubezpieczycielem w kraju ojczystym.

Jedną z istotniejszych spraw jest aby w żadnym wypadku nie podpisywać dokumentów, których nie potrafimy zrozumieć i przetłumaczyć. Istnieje wtedy ryzyko, że nieświadomie podpiszemy dokument, w którym zrzekamy się odszkodowania lub w jeszcze gorszym przypadku akceptujemy niekorzystną dla nas prawnie wersje zdarzeń w której to my jesteśmy sprawcami kolizji i zagrożenia na drodze.