Istota projektowania instalacji centralnego odkurzania

Bardzo ważne dla późniejszego użytkowania, jest ergonomiczne ustawienie jednostki centralnej odkurzacza. Odkurzacz powinien być montowany w części technicznej budynku, w pobliżu gniazda elektrycznego, w odległości nie większej niż jeden metr.

Lokalizacja elementów instalacji centralnego odkurzania

centralny odkurzaczJest wiele czynników, które podczas projektowania instalacji, powinny być uwzględnione i przewidziane. Jeśli na przykład centralny odkurzacz zostanie zabudowany szafą wnękową, należy przewidzieć w niej odpowiednie otwory wentylacyjne, oraz łatwe opróżnianie pojemnika na śmieci. Obok centralki mocowany jest przewód wydechowy, który wydmuchuje zanieczyszczone powietrze na zewnątrz budynku. Biorąc pod uwagę możliwość zabrudzenia elewacji, warto zabezpieczyć część elewacji  materiałem łatwo zmywalnym np. okładziną z blachy, lub panelami klinkierowymi. Wydech, zaleca się zamontować nie wyżej niż 40 cm nad poziomem zerowym projektu. Dopuszcza się również, wyprowadzenie wydechu ponad powierzchnię dachu obiektu. Najważniejsze jest jednak, prawidłowe rozmieszczenie gniazd ssawnych, które zapewnią wygodne użytkowanie odkurzacza. Dołączony do systemu przenośny wąż powinien mieć możliwość dotarcia do każdego zakamarka domu, omijając meble i inne przedmioty. Najlepsze miejsce na umieszczenie gniazd ssących to lokalizacje centralne: przedpokój, schody, hol. Standardowy wymiar węża zapewniający optymalne warunki pracy to 9 metrów.

Oczywiście długość jest ustalana na podstawie metrażu domu i jego rozkładu pomieszczeń. Za długi wąż może być niewygodny w użytkowaniu, a za krótki wymagałby więcej gniazd i dodatkowych rur podtynkowych. Przewody rurowe  powinny być rozprowadzone, zgodnie ze sztuką budowlaną z możliwie najmniejszą ilością oporów hydraulicznych i zgodnie z kierunkiem przepływu strumienia powietrza.