Final touch – co to za kwiat?

Liliowce tego typu to byliny zielne o zwartym lub płożącym się kłączu oraz włóknistych, mięsistych, często pogrubionych korzeniach. Podstawowe liście wygięte są w mieczykowate tworzą krzak przypominający strumienie fontanny. Każdy kwiat liliowca kwitnie nie dłużej niż jeden dzień, ale ze względu na dużą liczbę pąków na każdej szypułce całkowity czas kwitnienia krzewu wynosi ponad miesiąc.

Wygląd liliowca final touch

liliowiec final touchLiść jest szeroki, pełnokrawędziowy, prosty lub łukowaty. Kwiaty są sześciodzielne, zebrane w rozłożyste lub stłoczone kwiatostany. Liście są dekoracyjne przez cały sezon wegetacyjny. Liliowiec final touch to niespotykana odmiana z dwukolorowymi kwiatami. Płatki wewnętrzne w kolorze lawendy są szerokie i zakrzywione, a kielich jest zielonkawy. Kwiaty są o średnicy dwanaście centymetrów i wydzielają lekki aromat. Kwiaty te nadają ogrodowi szczególną dekoracyjność, która przetrwa cały sezon. Najlepszy czas na sadzenie tego różowo-lawendowego liliowca w naszych szerokościach geograficznych to maj lub sierpień. Gleba powinna być bardzo żyzna. Liliowiec preferuje otwarte, dobrze oświetlone obszary. Pełne przycinanie liliowców na zimę odbywa się późną jesienią. Liliowce final touch są odporne na zimno i są mrozoodporne. Liście wiecznie zielonych roślin mogą zamarznąć zimą, ale wiosną wyrastają nowe, co w żaden sposób nie wpłynie na kwitnienie i rozwój rośliny. Liliowce są bardzo ciekawą rośliną uprawną o dobrych zdolnościach adaptacyjnych.

Często po aklimatyzacji i adaptacji odmiany półzimozielone w chłodnych warunkach klimatycznych hibernują i zaczynają rosnąć dopiero wraz z nadejściem wiosny. W związku ze wspomnianymi właściwościami final touch, liliowce te są obiektem zainteresowań wielu hodowców kwiatów a także osób posiadających własne ogrody prywatne wokół domu.