Filc techniczny – rodzaje

Filc techniczny jest materiałem wielozadaniowym. Odnajduje swoje zastosowanie głównie w branży przemysłowej, stąd też inna nazwa, z którą również możemy się spotkać – filc przemysłowy. Z pewnością każdy z nas kojarzy samą fakturę filcu. Sam materiał odnajduje swoje zastosowanie w przemyśle włókienniczym, jednak techniczny posiada nieco odmienne właściwości.

Zastosowanie filcu technicznego

filc technicznySam filc techniczny niezwykle często możemy spotkać w branży budowlanej. Stanowi on doskonały element izolacyjny, stąd też jak łatwo się domyślić wysokie zapotrzebowanie na materiał w wykańczaniu wnętrz. Nierzadko z elementami filcowymi możemy spotkać się w produkcji mebli. Materiał może posiadać różne grubości i gęstość stąd też, możliwość wykorzystania go w formie elementu zakończeń nóg mebli. Bardzo często możemy spotkać się również z podkładkami pod meble wykonanymi z tego materiału. W zależności od miejsca zastosowania możemy wyróżnić kilka rodzajów filcu technicznego. Pierwszym z nich najbardziej popularnym jest filc podkładkowy. Jak łatwo się domyślić to właśnie on służy za element, chroniący nasze podłogi przed zarysowaniem. Wynika to z samych właściwości tego rodzaju filcu – jest on twardy i sztywny. Jednak meblarstwo to nie jedyne miejsce jego zastosowania. Zaskoczeniem dla wielu może być wykorzystanie go w branży samochodowej, maszynowej, a nawet w elektronice. Inny rodzaj filcu technicznego stanowi filc uszczelkowy. To co wyróżnia ten rodzaj materiału to przede wszystkim właściwości termoizolacyjne, dźwiękoszczelne, a także zdolność do absorbowania wody.

Ostatnim typem filcu technicznego jest filc polerski, który sprawdza się w etapach nadawania powierzchniom odpowiedniej faktury. Dzięki nimi stal jest polerowana, a z jej powierzchni znikają wszelkie rysy i uszkodzenia. Ten rodzaj materiału cechuje się dużą gęstością, sztywnością i wysoką twardością.