Do czego służy transformator?

 

Choć profesjonalną wiedzę z zakresu elektryki posiadają tylko nieliczni, każdy z nas powinien znać chociaż podstawowe pojęcia związane z tą tematyką – nie tylko to, że prąd ma napięcie oraz natężenie. Warto na przykład zwrócić uwagę na transformatory, bo to one są odpowiedzialne za przenoszenie prądu przemiennego między obwodami, umożliwiając zmianę napięcia.

Co powinniśmy wiedzieć o transformatorach?

najlepsze transformatory sieciowe - producentNa przykład, zadaniem takiego transformatora będzie przekształcenie wysokiego napięcia z sieci na niskie, które pozwala na prawidłowe działanie maszyn i urządzeń. Istnieje kilka rodzajów transformatorów, a wśród nich wymienia się między innymi transformatory sieciowe, które podzielić można na kształtkowe oraz toroidalne. Każdy transformator jest jednak zbudowany w ten sam sposób, a więc posiada stalowy rdzeń oraz odpowiednią liczbę uzwojeń, do których wykonania wykorzystuje się aluminium lub miedź. Jeżeli stoimy przed koniecznością zakupu i chcemy trafić na najlepsze transformatory sieciowe  ich producent z pewnością udzieli nam wskazówek, które z nich wybrać. Na przykład, wielu producentów posiada specjalne transformatory do oświetleń halogenowych czy też do oświetleń ledowych. Jeżeli mamy jednak jakieś szczególne wymagania, warto wybrać firmę, która zajmuje się wykonywaniem transformatorów na zamówienie. Dzięki temu będziemy mogli określić konkretny cel, do jakiego będzie służył transformator, to, czy ma być jedno- czy wielonapięciowy, czy ma posiadać obudowę metalową czy może plastikową, a także wiele innych czynników.

W ten sposób wyprodukowany transformator będzie całkowicie dostosowany do naszych potrzeb i z pewnością zapewni bezpieczeństwo w danym układzie elektrycznym. Przy zakupie transformatorów zwracajmy też uwagę, czy spełniają one nie tylko polskie normy, ale i standardy Unii Europejskiej.