Czysta woda w całym domu

Aby móc bez obaw czerpać wodę ze studni i wykorzystywać ją do celów gospodarczych, oraz jako wodę pitną, niezbędne jest jej uzdatnienie. Niestety woda ze studni najczęściej nie posiada wymaganych parametrów, aby można było wykorzystywać ją w domu bez obaw o zdrowie. Jednak jej prawidłowe uzdatnienie pozwoli na realne zmniejszenie rachunków z wodociągów.

Stacja do uzdatniania wody w warunkach domowych

domowa stacja uzdatniania wodyObecnie woda ze studni jest wątpliwej jakości, dlatego jeżeli mamy w planie jej wykorzystywanie w domu, pierwszym krokiem będzie zrobienie szczegółowych badań. Na podstawie ich wyników łatwiej będzie nam dobrać odpowiednie złoże filtracyjne, a domowa stacja uzdatniania wody, w niemal bezobsługowy sposób, zamieni wodę ze studni w wodę pitną. Wykonanie pierwszego badania pozwoli na wybranie potrzebnego rodzaju filtracji. Do wyboru mamy zmiękczacze do twardej wody, odmanganiacze (usuwają mangan), odżelaziacze (usuwają żelazo), oraz złoża węgla aktywnego usuwające azotany. Jeśli woda jest naprawdę złej jakości, niezbędne będzie użycie kilku zbiorników z kilkoma różnymi materiałami filtracyjnymi. Na początku całej instalacji warto także zainstalować filtr mechaniczny, który usunie większe zanieczyszczenia, usprawniając tym samy przepływ wody i chroniąc stację przed awariami. Oprócz zbiorników filtracyjnych, stacja składa się także z głowicy kierującej pracą urządzenia, oraz ze zbiornika regeneracyjnego. Zbiornik ten służy do płukania złoża filtracyjnego, dlatego raz w tygodniu warto skontrolować w nim poziom soli i ewentualnie go uzupełnić. O czym jeszcze warto pamiętać? Domowa stacja uzdatniania wody musi stać w pomieszczeniu o dodatniej temperaturze, niezależnie od pory roku. Jest to konieczne do prawidłowej pracy urządzenia.

Nie bez znaczenia jest także ciśnienie wody panujące w instalacji. Zakres prawidłowego ciśnienia, w jakim może pracować urządzenie, podany jest przez producenta. Warto zatem sprawdzić te parametry przed zakupem, ponieważ później może okazać się, że niezbędne będzie użycie reduktora.