Co zrobić z popsutym kominem

 

W starym budownictwie kominy były konstruowane z cegieł. Wcześnie czy później ząb czasu sprawia, że zaczynają pękać. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ cegła może spaść komuś na głowę. Ponadto nieszczelność powoduje niepoprawne rozchodzenie się dymu, który może wpadać do mieszkania.

Naprawa komina przez montaż specjalnego wkładu

wkład kominowyRozpadający się komin to nie koniec świata, jednak należy działać szybko, aby nie dopuścić do jeszcze większych zniszczeń i niebezpieczeństwa. Do remontu komina będzie nam potrzebny wkład kominowy, który wprowadza się od góry. Wcześniej bardzo ważne jest, aby jak najlepiej oczyścić komin z wszelkich osadów. Na pewno będzie ich sporo, więc trzeba wyposażyć się w długą szczotę i płyn do substancji smolistych. Zdecydowanie zaczynamy od dachu. Odradzam szorowanie od spodu, bo największy bród spadnie na głowę. Owalny wkład wprowadzamy od góry do komina, montując kolejne odcinki. Bardzo ważne jest, aby dobrze sprawdzić w instrukcji sposób montażu. W odpowiednim kierunku należy łączyć kielichy, a sznurek zabezpieczający musi być cały czas napięty – inaczej wszystko spadnie na dół. Ponieważ nasz wkład będzie miał stały kontakt ze spalinami, musi być wykonany z materiału kwasoodpornego, jeśli ogrzewamy dom olejem lub gazem, a co najmniej żaroodpornego w przypadku palenia drewnem lub węglem. Ważna jest średnica montowanego wkładu, nie powinien być idealnie dopasowany do komina, bo będzie się delikatnie rozszerzał i uszkodzi komin.

Do oceny momentu remontu komina nieoceniona jest pomoc fachowca. W tym przypadku sprawdzi się wizyta kominiarza. Oczywiście po pojawieniu się kilku oznak można podejrzewać, że ten czas już nadchodzi: czuć wilgoć, pojawiła się smoła, odchodzą cegły lub dym przedostaje się do pokoju.