Buty do konkurencji skocznościowych

Konieczność wyboru odpowiedniego obuwia odpowiednio przystosowanego do danej konkurencji lekkoatletycznej dotyczy nie tylko wszystkich biegów, ale również zawodów w skokach wzwyż i w dal. Obuwie do tych konkurencji będzie nieco różnić się od tego, które jest stosowane przez biegaczy. Oczywiście budowa jest na pierwszy rzut oka bardzo podobna, ale konstrukcja butów i niektóre elementy są inne, aby ułatwić sportowcowi skakanie.

Kolce do konkurencji skocznościowych

kolce skokoweKonkurencje skocznościowe są wyjątkowe, bo łączą w sobie umiejętność biegu oraz skoku. Sportowiec musi odpowiednio dopasować styl i tempo biegu, aby później maksymalnie wykorzystać swoją siłę nóg i połączyć ją z odpowiednią techniką, aby skok był wysoki lub daleki. Pomagają mu w tym właśnie specjale buty, czyli tak zwane kolce skokowe. Są one bardzo podobne do kolców biegowych, czy sprinterskich, ale są też różnice. Wszystko dlatego, że po etapie biegu zawsze następuje wybicie z ziemi i kolce na podeszwie są skonstruowane nieco inaczej niż w innych modelach, aby umożliwić atlecie wygodny skok. Bez profesjonalnego obuwia, które ułatwia bieganie na bieżni lekkoatletycznej oraz wybicie się z niej bez żadnego poślizgu czy utraty stabilności, osiągnięcie zadowalających lub nawet rekordowych wyników może być po prostu bardzo trudne. Dlatego biorąc udział w takich konkurencjach, zawsze trzeba zadbać o najlepszej jakości obuwie, dostosowane do skakania.

Skoki wzwyż lub w dal wymagają zastosowanie specjalnego obuwia, które jest skuteczne zarówno podczas biegu, jak i podczas wybicia się z ziemi. Wybór odpowiednich kolców skokowych jest bardzo ważny, ponieważ zależy od nich niejednokrotnie osiągnięcie dobrego wyniku. Mając dobry sprzęt, można skupić się na doskonaleniu umiejętności.